DOLAR: 5.54 TL
EURO: 6.28 TL

Piyasalar coştu! Dolar çakıldı, TL rekor kırdı

11 ay önce
63 kez görüntülendi

Piyasalar coştu! Dolar çakıldı, TL rekor kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimin 24 Haziran’da yapılacağını açıklaması, piyasalarda adeta bayram havası estirdi. Dolar 4.01 TL’ye gerilerken, borsa yüzde 3 yükseldi. Erken seçim kararının belirsizliği biterecek olmasının ekonomiye bir günlük katkısı 45 milyar liraya ulaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçimlerin 24 Haziran’da gerçekleştirileceğini açıklaması piyasalarda adeta bayram havası estirdi. Kasım 2019’da yapılacak seçimlerin 17 ay geriye alınmasını belirsizliğin bitmesi olarak algılayan piyasalarda, dolar çakılırken, borsa adeta uçuşa geçti. Erken seçimin 24 Haziran’a alınmasının ekonomiye bir günlük katkısı, borsadaki yükseliş, faizdeki düşüş ve şirketlerin kur farkı giderlerinin azalmasının etkisiyle 45 milyar TL oldu.

DOLAR ÇAKILDI, TÜRK LİRASI RALLİ YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması öncesinde 4.0979 TL olan dolar, seçim tarihinin telaffuz edilmesiyle birlikte adeta çakıldı. Dolar 4.0175 TL’ye kadar gerilerken, TL dolar karşısında yüzde 1.9 ile en fazla değer kazanan para birimi oldu. Euro da 5 liranın altına indi. Döviz açık pozisyonu taşıyan şirketlerin kur farkı zararı da yaklaşık 16 milyar TL azaldı.

BORSA 112 BİNİ GEÇTİ

Borsa İstanbul’da da açıklama öncesinde 107 bin 439 puan olan endeks, yüzde 4.3 yükselerek 112 bin puanın üstüne çıktı. Şirketlerin piyasa değeriyaklaşık 25 milyar lira arttı. Türkiye’nin 10 yıllık tahvillerinin faizi de 30 baz puan düşerek yüzde 12.6’ya geriledi. Yurtdışında işlem gören eurobondlar değer kazandırken, 5 yıllık tahvillerin risk primi de 5 baz puan gerileyerek 200’e indi.

BELİRSİZLİK SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile iç piyasada seçim belirsizliğinin ortadan kalktığına dikkat çeken İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, bunun fiyatlara da yansıdığını söyledi. Piyasaların seçim tarihini olumlu karşıladığına dikkat çeken GCM Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, “Seçime çok kısa sürede gidilmesinin ve bunun bir belirsizlik unsurunun ortadan kalkması olarak yorumlanması neticesinde piyasa algısının iyi olduğunu görmekteyiz. Risk unsuru ve belirsizlik kalktı havası hakim olmakta, bu kapsamda kur ve tahvil faizleri geriledi, borsada da yükseliş gerçekleşti” dedi.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık