DOLAR: 5.78 TL
EURO: 6.38 TL

Saç Yağlanmasını Önleyebilir Miyiz?

2 yıl önce
336 kez görüntülendi

Saç Yağlanmasını Önleyebilir Miyiz?

Sabah kalktığınızda saçlarınızı yıkamış olduğunuz halde gün içerisinde yağlanmaya başlaması çoğu zaman herkes için rahatsız edici hale geliyor. Yağlı saçlar parlak, kötü görünümü ve bunaltıcı etkisiyle ruhsal olarak da kendimiz kötü hissetmemize neden olur.

Saçlarımız Neden Yağlanır?

Saç yağlanmasına kişinin vücudundaki yağ bezlerinin fazla yağ salgılaması, saçların ince telli olması gibi faktörlerin etken olduğu bilinir. Çabuk yağlanan saçların aslında saç derisi ve yağ bezleri dışında neden olduğu birçok farklı etken vardır.

Genetik

Stres ve aşırı sinirlilik

Dengesiz beslenme

Yağlı besinler tüketme

Saç tipinize uygun olmayan şampuan, saç kremi, boya gibi ürünler kullanmak.

Yağlı Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?

Saç yağlanmasını yaygın olarak bilinenin aksine sık sık yıkama ile önleyemeyiz. Sürekli yıkanan saç sebum üretimini tetikleyerek daha fazla yağlanmaya yol açabilir. Saçlarımızı ılık suyla, yağlı saçlar için üretilen şampuanlar yardımıyla saç diplerimize hafifçe masaj yaparak yıkayabiliriz. Ovalayarak yıkamak saç köklerimize zarar verebilir. Durulama esnasında da suyun sıcak olmamasına dikkat etmeliyiz. Sıcak su yağ oranını daha fazla artıracaktır. Eğer saçlarınızda duruluma sonrasında elektriklenme problemi yaşıyorsanız duruluma suyuna bir miktar limon ekleyebilirsiniz. Limon saçlarınızın elektriklenmesini önleyecektir.

Yıkama sonrası saç kremi kullanmak yağlı saçlar için çok ideal bir uygulama değildir. Saç kremleri deriden salgılanan yağın daha da kolay bir şekilde saçta yayılmasına neden olur bu durum, saçtaki yağlanmayı daha fazla arttırır. Eğer saç kremi vazgeçilmezimiz ise sadece saç uçlarımıza hafif şekilde uygulayabiliriz. Saç yağlanma süresini hızlandıran bir diğer faktör de yüksek ısılı fön maşa gibi uygulamalardır. Yağlı saçlara sahip kişilerin bu işlemleri çok fazla uygulamamasında fayda var.

Aşırı yağlanmanın beraberinde oluşan kaşıntı problemlerinizi ise pH değeri uygun arındırıcı ve doğal şampuanlar ile önleyebilirsiniz. Yağlı saçlar için şampuanın pH değerinin 6,7 ve üstünde olmasına dikkat edin.

KAYNAK : http://yenikadin.com/sac-yaglanmasini-onleyebilir-miyiz-9125198-haberi/

Saç Yağlanmasını Önleyebilir Miyiz? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık