DOLAR: 5.76 TL
EURO: 6.36 TL

MOR ÇİÇEKLİ MANOLYA

3 yıl önce
2.156 kez görüntülendi

MOR ÇİÇEKLİ MANOLYA

yesiliseviyorum1

MAGNOLİA SOULANGEANA/ MOR ÇİÇEKLİ MANOLYA

Ve bir yaratılış harikası daha… Manolya! Misler gibi kokan Manolya!

wickford-magnolia-street

Zeki Müren de “ koklamaya kıyamam, benim güzel manolyam ” derken sevgilisini bu bitkiye benzetiyor. Şarkılara konu olan bu bitki benim için çok başka. Kokusundan girmek istedim konuya. Çünkü çok severim. Kozmetik sanayiinde bu özelliğinden dolayı çok fazla tercih edilen bir bitkidir.

magnolia-desktop

Peki, bu eşsiz kokusunun yanında bizlere sunduğu görsel şölene ne demeli? Bence manolya bitkisine bakmak şükretmeyi, inanmayı, hayranlığı da beraberinde getiriyor. Üstelik bu güzel çiçekler bitkinin dallarını yapraklarından önce süslüyor. Magnolia soulangeana da yapraklanmadan çiçek açan bitkilerden. İlkbaharda yazın habercilerinden olan çiçekleri, bazen yılda 2 defa da açabilir.

Anavatanı Doğu Asya ve Kuzey Amerika. Familyası da Magnoliaceae Bitki boyu ve çapı 6m’ye kadar ulaşabilir. Ilıman iklimden hoşlanır ve tohum, çelik, aşı yöntemleriyle yetiştirilebilir. Gölge ağacı olarak, soliter (tek başına) kullanılabilirler. Büyük saksılarda, büyük bahçelerde grup olarak kullanılabilirler.

jane-magnolia-3

Yurt dışında refüjlerde de örneklerini gördüm fakat en güzeli; toplu olarak kullanıldığında, çiçekleri dökülüp yolları pembeye boyadığındaki inanılmaz görüntüsü.

MOR ÇİÇEKLİ MANOLYA Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık