DOLAR: 5.70 TL
EURO: 6.30 TL

SEVİMLİ DİKENLİLER- KAKTÜSLER

3 yıl önce
2.040 kez görüntülendi

SEVİMLİ DİKENLİLER- KAKTÜSLER

yesiliseviyorum1

Evde kaktüs yetiştirmek için bir sürü güzel nedenimiz var. 

Bunların başında bakıma çok fazla ihtiyaçlarının olmaması gerekiyor. Sonra da malum yüzlerce birbirinden tatlı minik şekilleriyle kaktüsler tercih etme nedenlerimizden.

Kaktüs aldığımızda üzerinde bulundan basit saçma yapıştırılmış yapay çiçeklerdense kaktüslerde onlardan çok daha güzelinin açtığını biliyor musunuz ? Buna pek çoğumuz şahit olmamışızdır ama bu çiçeklerin açtığına şahit olmak istiyorsak kaktüsün ihtiyacı olan doğal ortamı sağlamamız gerekiyor.

1

Kaktüslerle ilgili bilinmeyen çok şey var. Mesela duymuş muydunuz 20 m uzunluğunda 1 m çapında bir kaktüs olduğunu. Bu dev kaktüsün adı: Saguara.

3

Kaktüslerin suyunun içildiğini duymuş muydunuz ? İçeriğindeki su normal suya göre daha yoğun fakat çok çok zorda kalındığında içilebiliyor-muş.

Çiçek açtığını söyledim ama kaktüslerin gösterişli çiçeklerinin yanı sıra meyve verenleri de mevcut. Buna bir örnek de: Pitaya- Dragon Meyvesi.

4

Kaktüsler de dikenler estetik görünümünün yanı sıra işlevleri; terleme yoluyla su kaybını önlemek ve hayvanlardan kendilerini korumaktır. Yine sakladıkları suyun buharlaşmasını önlemek amacıyla kökünde mumsu sayda bir madde vardır . Çok uzun ömürlüdürler 15- 300 yıl yaşayan kaktüsler vardır.

Gelelim kaktüsler hakkında yanlış bilinenlere. Başta her sukkulent bitki kaktüs değil. Ama tüm kaktüsler birer sukkulent. Çünkü sukkulent etli bitkiler için kullanılan bi terim. Aynı zamanda su depolayan bitkilerdir bunlar.

Bizler genelde kaktüsleri bilgisayar yanında havasız ortamlarda yetiştirmeyi tercih ediyoruz. Sonrada hiç büyümediklerini düşünüyoruz ve çiçek açtığını hiç göremiyoruz. Bi de bilgisayar kenarında terkedilmiş zavallı kaktüse istediklerini vermeyi deneyelim ne dersiniz? Kaktüsler her daim güneş ışığını severler algısını bize Arizona temalı Amerikan filmlerindeki manzaralardan aldık fakat kaktüsler güneşi sevmekle birlikte yazın direk güneş ışığından korunmalıdır.

5

Kaktüsler sıcağı da sever. Yaz kış sıcak ortamda bulundurulmalıdır. Ama çok fazla suya ihtiyaç duymazlar. Diğer bitkilere nazaran toprağın üstü değil içi de kuruduğu zaman sulama yapılmalıdır. Sulama yapılacağı zaman sıcak günler tercih edilmeli, bolca sulanmalıdır.

Son olarak kaktüslerin radyasyonu önlediği söyleniyor hatta bu yüzden çok fazla tercih ediliyor kaktüsler. Ama bu henüz kanıtlanmış değil. Bu konuda büyük araştırmalar sürdürülüyor. Fakat bu bilgi doğru olmasa bile sırf bu yüzden kaktüs satın alıp yetiştirmek de güzel 🙂

 

 

KAYNAK: Anonymous. 2016. Web Sitesi: http://blog.ciceksepeti.com/kaktus-bakimi/, Erişim Tarihi: 22.08.2016

Anonymous. 2016. Web Sitesi:http://agacsakal.com/kaktusler-hakkinda-yanlis-bilinenler/, Erişim Tarihi: 22.08.2016

Anonymous. 2016. Web Sitesi:https://ilgincvebilginc.blogspot.com.tr/2015/06/kaktusler-hakknda-14-ilginc-bilgiler.html, Erişim Tarihi: 22.08.2016

 

SEVİMLİ DİKENLİLER- KAKTÜSLER Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık