DOLAR: 5.76 TL
EURO: 6.35 TL

ÇALIŞANLAR ARTIK ZORUNLU OLARAK TASARRUF EDECEĞİZ…

3 yıl önce
1.303 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Toplum olarak maalesef çok tasarruf eğilimi olan bir yapımız yok. Deyim yerindeyse elimize geçen parayı harcıyoruz. Tüketime meyilli, üstelik lüks yaşayan , bolca harcayan bir hayat tarzına doğru hızla yol alıyoruz.

Tabi emekli olduğumuzda çalıştığımız döneme göre daha az olan emekli maaşımızla geçinme konusunda oldukça sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle icat edilmiş bir sistem BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) tanım olarak; bireylerin gelir elde ettikleri dönemde düzenli olarak tasarrufta bulunmaları, yatırıma yönlendirilen tasarruflarıyla birikim oluşturmaları ve emeklilikte gelir elde etmeleri üzerine kurulmuş bir özel emeklilik sistemi. Bu sistem ile hem bireylerin emeklilik dönemindeki gelir düzeyi dolayısı ile refahı  yükselecek, hem de oluşan uzun vadeli emeklilik fonları ekonomiye ciddi bir kaynak yaratacak.

Dünyada bilinen ilk özel emeklilik fonu Avustralya’da 1862 yılında Bank of New South Wales tarafından kurulmuş. Bireysel emeklilik sisteminde gelişme daha sonra ekonomik sorunların dünya çapında baş gösterdiği ve gelecek kaygısının arttığı 1929 Büyük Bunalım sonrasıdır. Bu yaşananlardan sonra ülkeler ekonomik sistemlerini gözden geçirmiş ve bireysel emeklilik sistemini desteklemişlerdir.

Bireysel emeklilik sistemine geçen ilk ülke ise 1981 yılında ŞİLİ. Daha sonra onları Latin Amerika ülkeleri takip ediyor. Bakıyorlar ki sistem güzel işliyor, Dünya Bankasının da önerisi ile pek çok ülke bu sistemi kullanmaya başlıyor.

Ülkemizde ise ilk kez Bireysel Emeklilik Sistemi ; gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformunun bir parçası olarak 27 Ekim 2003 tarihinde yürürlüğe girmiş. Ancak gelişmiş ülkelere oranla oldukça düşük bir oranda.

İşte bu sisteme olan katkıyı artırmak, daha fazla tasarruf etmemizi sağlamak maksadı ile 10.08.2016 tarihinde yayınlanan 6740 sayılı kanun ile Bireysel Emeklilik zorunlu hale getirildi ülkemizde.

Peki ayrıntısı nedir , kimler bu sisteme dahil olacak, isteyen ayrılabilecek mi?

Çalışanların otomatik olarak bir emeklilik planına dahil edilmesi kapsamında tüm çalışanlardan 45 yaşını doldurmamış olanlar , işverenin düzenleyeceği bir emeklilik sözleşmesi ile emeklilik planına dahil ediliyor. Çalışanların SGK Prime Esas Kazançlarının % 3 ünü otomatik olarak kesecek işveren. Çalışan dilerse daha fazla bir kesintinin yapılmasını da işverenden talep edebilecek.   Ardından işveren yaptığı bu kesintileri ücretleri ödediğinin en geç ertesi günü BES şirketine aktaracak. Çalışan dilerse emeklilik planına dahil olduğu tarihin iki ay sonrasında sözleşmeden cayabilecek ve on gün içerisinde parası iade edilecek. Cayma hakkını kullanmak istemez ise dilerse ara verilmesini de talep edebilecek. Sisteme ilerleyen dönemde devlet katkısı hakkedildiğin de devlet bin lira katkı sağlayacak.  Bu tutarı yükseltmeye yahut düşürmeye de Bakanlar Kurulu karar verecek.

Ne zaman mı başlayacağız?  01.01.2017 de. Genel hatları ile Bireysel Emeklilik Sistemi bu şekilde. Tüm çalışanlarımıza hayırlı olması dileğiyle…

ÇALIŞANLAR ARTIK ZORUNLU OLARAK TASARRUF EDECEĞİZ… Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar a_kaynar dedi ki:

    Ülkemizde yaşam şartları yükseldikçe tasarruf yapar duruma geliyoruz.Bence bu iyiye gidildiğinin habercisi…Hayırlı olnası temennisiyle…

Yorum Yaz


Yukarı Çık