DOLAR: 5.76 TL
EURO: 6.39 TL

Sansevieria trifasciata – Peygamber Kılıcı

3 yıl önce
2.162 kez görüntülendi

Sansevieria trifasciata – Peygamber Kılıcı

YesiliSeviyorum

Familyası Agavaceae- Sabırgiller olarak da bilinir.

Paşa Kılıcı- Peygamber Kılıcı denildiğinde birçoğumuzun aklına çiçek açtığında sahibini ev sahibi yaptığı geliyodur di mi? Ben de bunu biliyodum ama yazıyı yazmadan yetiştiren kişilerin yorumlarını okumak istedim. Ve çoğu “ paşa kılıcı yetiştiriyorum, çiçek açtı ve ev aldık “ yazmış. 🙂 İnanırsınız veya inanmazsınız bilmiyorum ama tecrübeler bu yönde. Bi diğer görüş de boyu 1 metreyi aştığında bulunduğu eve zenginlik getiriyormuş 🙂 Evet, çoğunuz bu bitkinin çiçek açtığına şahit olmamışsınızdır ama çok güzel kokulu böyle hanımeli gibi kokan çiçekleri vardır.

peygamberkilici1
Sansevieria çok müşkülpesent bi bitki değildir. Aşırı sulanmadığı takdirde hemen hemen her ortamda kolayca yetişebilir. Her dem yeşil, uzun ömürlü otsu bir bitkidir ve kapalı mekânlarda yapraklarının çok hoş görünümünden dolayı hem dekoratif bir obje olarak hem de sık dokusundan dolayı kapalı mekânlar içinde ayrı mekânlar oluşturma, gizleme amaçlı da sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında okuduğum bi haberde diğer bitkilerin aksine bulunduğu odada yatılmasının bi sakıncası olmadığı yazıyordu. Aynı zamanda işlevsel özelliği de var, evin havasını da temizliyor.

peygamberkilici2

Bitki yetiştirilirken dik durmasına dikkat edilmelidir. Bi tahta yardımıyla bitki yapraklarına zarar vermeden dik durmasını sağlayabilirsiniz. Bol ışıklı ortamlarda yetiştirildiğinde çiçek açması daha muhtemeldir. Aynı zamanda yapraklarındaki desenler de bol ışıklı ortamlarda daha hoş bir görünüm kazanır. Yapraklarında meydana gelen cılızlaşma ve açık yeşile doğru renk değişimi ise ışığa ihtiyacı olduğunun habercisidir.

peygamberkilici3

Bitkinin krem- beyaz çiçekleri vardır. Ve çok güzel kokar. Yapraklarından çelik alarak toprağa ya da perlite dikip yeni bitkiler elde edebilirsiniz. Ayrıca Soğukta kalmamasına da dikkat edilmelidir. 15 derecenin üstünde daha iyi gelişim göstermektedir. Çok fazla sulanmamalıdır. Çünkü aşırı sulanma bitkiyi çürütür. Eğer bitkinizin üzerinde kahverengi lekeler varsa fazla sulanmasından dolayıdır.

Yerinizde olsam Sansevieria efsanelerini duyduktan sonra denemek için hemen bitkiyi yetiştirmeye başlardım 🙂

Kaynak: Anonymous. 2016. Web Sitesİ: http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/modullerpdf/ , Erişim Tarihi: 10.07.2016.

peygamberkilici4

Sansevieria trifasciata – Peygamber Kılıcı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık