DOLAR: 5.76 TL
EURO: 6.36 TL

ÇALIŞAN ANNE OLMAK ŞİMDİ DAHA KOLAY….

3 yıl önce
807 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Ülkemizde kadınların çalışma hayatında varlığı gün geçtikçe artıyor. Gerek hayatın zorluklarını paylaşmak, artan ihtiyaçların karşılanmasını sağlamak ve aile bütçesine katkı sunmak için gerekse kadınların eğitim düzeylerinin yükselmesi nedeni ile daha çok kadınımızı iş hayatında görmeye alışıyoruz.

Tabi bu durumun artı yönleri olduğu gibi bir takım zorlukları da var.  Örneğin annelik mevzu; kadın çalışma hayatına atılmadan önce evinin ve çocuklarının bakımını üstlenen, akşama dek yorulan karşılıksız emek sarf eden bir varlık zaten. Çalışma hayatına girmesiyle birlikte bu fedakar eşsiz varlığın tüm bu görevlerine birde yoğun mesai saatleri eklenmekte, kadın evine gittiğinde evi ile mi ilgilensin, çocuğuna mı baksın şaşırmakta, yorulup stres altında kalmaktadır.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın anne olmayan kadını eksik gördüğünü ve çalışma hayatının anneliğin önüne geçmemesi gerektiğini söyleyen sözleriyle birlikte daha da güncel ve popüler hale geldi ANNELİK ve ÇALIŞMA HAYATI.

Elbette bir taraftan bu görüşlerini bildirirken Sayın Cumhurbaşkanımız, diğer taraftan direktifleri doğrultusunda alt yapısı hazırlanıyor bu düşüncelerinin. İşte böylece daha kolay bir hale geliyor çalışan anne olmak, çocukta yaparım kariyerde demek…

İlk çocuğunu 2,5 aylıkken ikincisini 5 aylıkken bırakıp çalışma hayatına dönen bir anne olarak söyleyeyim, emin olun hiç te kolay değil hem annelik hem çalışmak. İşte bu zorluğun farkında olan yöneticilerimiz konuyla ilgili oldukça güzel düzenlemelere imza attı ve çalışan annelerin işini oldukça rahatlattı. Şimdi bakalım neler gelmiş çalışan anneler ve onların bebekleri için.

Annelere sağlanan kolaylıklardan birisi KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMA. Nedir bu derseniz, kısmi süreli çalışma; analık izninin bitiminden sonra zorunlu ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar anne veya babadan birinin normal mesai saatinin yarısını çalışma talebinde bulunabilmesidir. Evet dilerseniz çocuğunuz ilkokula başlayana kadar (tabi ki anne ve babanın ikisinin de çalışması koşulu ile)anne veya baba hangisi dilerse yarım çalışma talebini işverene bildirecektir ve bu talep işverence karşılanacak, geçerli fesih nedeni sayılamayacaktır.

Kısmi süreli çalışmaya başlayan işçi dilerse tam zamanlı çalışmasına dönebilecek, ancak aynı çocuk için “ vazgeçtim kısmi çalışmaya yeniden başlamak istiyorum” diyemeyecektir. Personel kısmi süreli çalışırken yerine bir işçi alındı ise, personelin tam zamanlı çalışmaya döndüğü tarihten itibaren yerine alınan işçinin iş sözleşmesi kendiliğinden sona erecektir. Bu haktan yararlanmak isteyen veya tam zamanlıya dönmek isteyen işçi 1 ay öncesinden bunu işverenine yazılı olarak bildirir.

En güzeli ise bu haktan üç yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen aileler de yararlanabilecektir.

Kısmi süreli çalışmanın hangi işlerde gerçekleştirileceği önümüzdeki süreçte bir yönetmelik ile açıklanacak böylece hangi sektörde çalışan işçilerin yararlanabileceği netlik kazanacaktır.

Diğer bir kolaylık ise YARIM ÇALIŞMA. Doğum raporunun bitiminden itibaren kadın işçi veya üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçi dilerse; birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün süre ile haftalık çalışma süresinin yarısını çalışacak, diğer yarısında ise ücretsiz izinli sayılacaktır.   Dolayısı ile örneğin 2.000,00 TL net maaş alan işçi yarım çalışma hakkından faydalanmak ister ise yukarda belirttiğimiz süreler boyunca 1.000,00 TL ücret alacak, haftalık çalışmasının da yarısını çalışacaktır.

Peki, kalan ücret ne olacak. İşte yukarıda belirttiğimiz süre boyunca (birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün) yarım çalışan işçiye devlet tarafından yarım çalışma ödeneği sunulacaktır. Bu ödenekten yararlanmak için ayrıca işçinin şu koşulları taşıyor olması da gerekmektedir.

 1. İşçinin doğum veya evlat edinmesinden önce son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası priminin bildirilmiş olması,
 2. İş kanunumuzda belirtilen (madde 63) haftalık 45 saatin yarısı kadar fiilen çalışması.
 3. Doğum veya evlat edindiğinde bu ödenekten yararlanmak istiyor ise, analık izni bitiminden itibaren 30 gün içinde kuruma başvurması gerekmektedir.

Yapılacak bu ödenek damga vergisi hariç her türlü vergi ve kesintiden muaftır.  Devlet tarafından ödenecek bu ödeneğin günlük miktarı ise günlük asgari ücretin brüt tutarı kadardır. (Yani 2016 yılı için 1647,00 TL/30=54,90 TL dir.)

Bunun dışında annelerimizin dilerse doğum sonrası 6 aylık ücretsiz izin hakları ve iş başı ettiklerinde bebek bir yaşına gelene dek günlük 1,5 saat süt izni hakları bulunmaktadır.

Çalışma hayatının zorluklarına bu şekilde getirilen kolaylıklar hakikaten ilaç gibi gelmektedir. Annelerimize ve yetiştirdikleri pırlantalara başarı dileklerimizle….

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Avatar Hatice dedi ki:

  Merhaba
  Yönetmelik ne Zaman yayınlanacak çok uzamadı mı
  Tşk

 2. Avatar Hatice Köse dedi ki:

  Çalışma hayatının içerisinde biri olarak kadın çalışanlarla yapılan düzenlemeleri takip ederek oluşturmuş olduğunuz yazınızın çok faydalı olduğuna inanıyorum. İnşallah mevzuattaki düzenlemeler tamamlanarak bu yasalar en kısa zamanda hayata geçirilir.

Yorum Yaz


Yukarı Çık