DOLAR: 5.75 TL
EURO: 6.37 TL

SCHEFFLERA ARBORİCOLA- ŞEFLERA

3 yıl önce
2.279 kez görüntülendi

SCHEFFLERA ARBORİCOLA- ŞEFLERA

yesiliseviyorum1

Familyası Araliaceae yani Sarmaşıkgiller.

Şeflera nın ana vatanı Avusturalya, Yeni Zelanda.

Bitkiye Şemsiye Çiçeği ya da Beş Parmak Çiçeği isimleri de verilir. Bitkinin çeşitli varyeteleri vardır. Evlerimizde en çok kullandığımız türü yapraklarının krem- yeşil olanıdır. Şeflera bana hep çok naif bir bitki gelmiştir nedense. Yapraklarının parçalı olması bitkiye güzel bir görünüm kazandırır. Üstelik bitki gövdesine çeşitli formlar verilerek daha estetik hale getirilebilir. Zaten şeflera bu özelliğiyle ofislerde, avm lerde aynı zamanda evlerimizde sıklıkla kullandığımız bir bitki.

shefflera2

Şeflera yarı güneşli ortamları sever. Yani yine filtrelenmiş güneş ışığı bitki için uygundur. Şeflera güneşi seven bir bitkidir. Eğer ki ihtiyacı olan ışığı alamazsa yaprakları sararır, dökülür. Bitkinin kendi doğal formu çok hoştur, çok şık görünümlüdür. Güneş alan tarafı güneşe doğru asimetrik gelişim gösterebilir. Bu yüzden bitkinin doğal formunun korunması için belli aralıklarla bitki yönü değiştirilmelidir.

Sulama da Şeflera için hassas bir noktadır. Toprak sürekli nemli kalacak şekilde sulama yapılmalıdır. Rüzgardan korunaklı yerlerde konumlandırılmalıdır. Sanırım bana çok naif ve narin gelmesi bitkinin böyle her şeyden etkileniyo olması. Çok müşkülpesent bir bitki değil fakat bakımında başlıca konulara dikkat edilmeli yoksa çok cılız, gösterişsiz bir bitki haline gelebilir.

shefflera3

Saksı değişimi 2-3 yılda bir İlkbaharda yapılabilir. Bitki kabuklu bitlere karşı çok hassastır. Aşırı sulamada kökler çürüyebilir, bu da bitki problemlerindendir. Sıcak havalarda bitki dışarı çıkarılıp havalandırma yapılırsa gelişimine katkı sağlanır.

Şeflera ihmale gelmeyen bir bitkidir. Eğer ki zamanınız yoksa, Şeflera için zaman ayıramayacaksanız bitkiyi edinip ona sakın kıymayın. Ama yeterli zamanınız varsa ve bitkileri seviyorsanız, yetiştirmek istiyorsanız Şeflera bunun için uygun ve çok tatlış bir bitki J

 

 

KAYNAK: Yazgan, M.Y. Uslu, A. Özyavuz, M. 2013. İç Mekan Bitkileri ve Tasarımı. Ankara Üniversitesi Basımevi, 280, Ankara.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık